اندازه استاندارد پنجره دوجداره

اندازه استاندارد پنجره دوجداره

اگر در تولید پنجره ، عرض و ارتفاع استاندارد پنجره دوجداره رعایت شود. طول عمر پنجره بالا می رود. همیشه باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که جهت بالا بردن طول عمر پنجره دوجداره چه پنجره upvc و چه پنجره آلومینیومی و بهبود عملکرد پنجره حتما باید ابعاد پنجره را قبل از تولید پنجره و یا حتی قبل از اجرای ساختمان و در هنگام تهیه نقشه های معماری بصورت ، بصورت استاندارد طراحی کرد.

اندازه استاندارد پنجره دوجداره

ابعاد استاندارد پنجره دوجداره upvc یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در زیبایی ظاهری ساختمان و حتی دوام پنجره دوجداره است. طراحی پنجره ها می تواند به گونه ای باشد که ساختمان شما را عریض تر یا مرتفع تر نشان دهد و یا سبکی مدرن و یا سنتی به آن ببخشد.

از طرفی دیگر با طراحی ابعاد استاندارد جهت پنجره upvc می توانید جلوی بسیاری از هزینه های اضافی را بگیرید. اولین سطح اتلاف هزینه مربوط به متریال مصرفی است. ممکن است با ۵ سانتی متر اضافه تر شما متحمل ساخت پنجره ای با شیشه دوجداره در سایز غیر استاندارد شوید که در این صورت هزینه ای ۲ تا ۳ برابری را به شما تحمیل می کند.

همچنین ابعاد غیر استاندارد جهت پنجره دوجداره آلومینیومی از نظر فنی نیز باعث کندی عملکرد باز و بسته شدن و درنتیجه کاهش طول عمر پنجره می شود. در طراحی ابعاد پنجره های باز شو لازم است استاندارد هایی به لحاظ فنی رعایت شود که در ادامه مطلب به تمامی این نکات اشاره خواهیم کرد.

ابعاد استاندارد پنجره دوجدار لیفت و فولکس واگنی

پنجره های لیفت و فولکس واگنی برخلاف پنجره های نام برده برای ابعاد بزرگ با وزن های بالا طراحی می شوند که در صورت وجود باغ و حیاط بزرگ و یا بهره مندی از نمای شهر مناسب ویلاها و یا ساختمان هایی مرتفع و برج ها هستند. استفاده از پنچره های لیفت و فولکس واگنی به خصوص در طراحی های داخلی مدرن بسیار مورد پسند معماران است.

خوشبختانه برای پنجره های فولکس واگنی یراق های ویژه طراحی شده است که ابعاد متوسط به بالا را پوشش می دهد و بطور کلی در سه نوع مکانیکی، نیمه اتومات و فول اتومات تولید می شوند. در این نوع پنجره محدودیتی تا ارتفاع ۲۴۰۰ میلیمتر و عرض ۱۵۰۰ میلیمتر برای هر لنگه وجود ندارد و تنها محدودیت های که باید در نظر قرار گیرد. جابجایی و ابعاد شیشه است. قیمت یراق فولکس واگنی با عرض بازشو نسبت مستقیم دارد و با زیاد شدن عرض بازشو قیمت آن نیز افزایش می یابد. در بازشو های رنج ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر باید از یراق آلات نوع فول اتومات استفاده کرد.

بهترین ابعاد استاندارد برای پنجره های دوجداره upvc مدل کشویی، ابعاد با نسبت یک به یک است زیرا شکل مربعی بازشوی روان تر و راحت تری را ارائه می دهد. به این ترتیب باعث افزایش طول عمر پنجره می شود.

ابعاد استاندارد پنجره دوجداره upvc لولایی

پنجره های بازشو لولایی اصولاً برای درب و پنجره های دارای ابعاد کوچک تا متوسط و نرمال طراحی می شوند و باید ابعادی مطابق با مقدار تحمل وزن لولا ها و یراق آلات مصرفی داشته باشند. بهترین ابعاد در بازشو های لولایی حد اکثر ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ میلیمتر در ارتفاع ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلیمتر در عرض می باشد و حداقل آن ۴۰۰*۴۰۰ است.

ابعاد استاندارد پنجره دوجدار بازشو

پنجره های دوجداره بازشو مدل کشویی اصولاً ابعاد بزرگتری دارند و با توجه به بالا بودن وزن بازشو ها بهتر است از ریل های قوی تر و غلطک های سرامیکی استفاده شود تا بازشو ها دچار خشکی و سختی در حرکت نشوند.

ابعاد در پنجره کشویی بهتر است به گونه ای طراحی گردد که عرض و ارتفاع بازشو ها در تناسب باشد. به این معنی که عرض پنجره نهایتاً نصف ارتفاع پنجره باشد و خیلی باریک به نظر نیاید. در مجموع هر چقدر که بازشو های دو پنجره کشویی به شکل مربع نزدیک تر باشد. بازشوی روان تر و استانداردتری خواهید داشت.

بهترین ابعاد جهت پنجره upvc کشویی عرض از ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر و ارتفاع بازشو حداکثر تا ۲۲۰۰ میلی متر است ابعاد ذکر شده جهت لنگه بازشو می باشد. ارتفاع پنجره کشویی نیز بهتر است بیشتر از ۲ متر نباشد و لازم است استاندارد های شیشه نیز در آن در نظر گرفته شود.

کلام آخر

قبل از اینکه اقدام به ساخت فریم های پنجره خود نماییدحتما ابعاد استاندارد جهت پنجره upvc را بررسی نمایید. این فاکتور تاثیر بسیاری در زیبایی ظاهری ساختمان، هزینه های تمام شده پنجره و همچنین دوام و طول عمر پنجره دارد. از آنجایی که پنجره های دوحداره upvc دارای انواع مختلفی چون لولایی، کشویی و فولکس واگنی دارد بایستی به ابعاد استاندارد هر مدل با توجه به نوع خاص یراق آلات آن توجه کنید.

 

برچسب ها: , ,