درزگیری پنجره دوجداره

چرا درزگیری پنجره دوجداره مهم است

امروزه عایق‌بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره در ساختمان‌ها از نکاتی است، که اغلب افراد به آن توجه دارند. مردم معمولا تمایل دارند، که منزل خود را عایق کنند و علاوه بر داشتن آسایش از میزان هزینه‌های خود نیز بکاهند.

بهتر است بدانید، که بهترین راه‌حل برای عایق‌بندی ساختمان، نصب و درزگیری درب و پنجره دوجداره است. شرکت‌های تولیدکننده درب و پنجره دوجداره امروزه محصولاتی را تولید کرده‌اند، که با ارائه آن‌ها، به عایق‌بندی ساختمان‌ها کمک بزرگی می‌کند. در این مقاله قصد داریم، به بررسی نقش درب و پنجره‌های دوجداره در عایق‌بندی منازل بپردازیم.

تنظیم دمای محیط داخل خانه و جلوگیری از ورود آلودگی‌های صوتی محیط خارج، از مسائلی است که همیشه مورد بحث قرار گرفته است. اغلب افراد در فصل‌های مختلف زمستان و تابستان به این موضوعات فکر می‌کنند و به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند.

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از درب و پنجره های دوجداره در صنعت ساختمان‌سازی، عایق‌بندی و امکان درزگیری و در نتیجه جلوگیری از ورود صدا، سرما در فصل زمستان و گرما در فصل تابستان است.

سیستم تولید و مهندسی درب و پنجره‌های دوجداره، استفاده از پروفیل مخصوص و یراق آلات ، آب بندی‌ها، لوازم درزگیری و فریم درب و پنجره دوجداره، باعث عدم نفوذ آب و غبارهای معلق در هوا به داخل محیط می‌شود.

همین موضوع در فصل‌های بارندگی و سرما، افراد را بیشتر دچار دردسر می‌کند. از جمله مشکلاتی که درباره درزگیری و عایق‌بندی برای افراد وجود دارد، می توان به جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت، ورود سرما و گرما، همچنین نفوذ جریان هوای آلوده و ذرات معلق در هوا اشاره کرد.

استفاده از درب و پنجره دو جداره و آلومینیومی یکی از مطمئن‌ترین روش‌های عایق‌بندی و کنترل هوای داخل ساختمان‌ها است. این نوع درب و پنجره‌ها به دلیل دارا بودن ساختار و متریال خاص می‌تواند تا حدود تقریبا صد درصد مانع ورود و خروج حرارت و ذرات مضر معلق در هوا شود.درزگیری پنجره دوجداره

عایق بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره

یکی از باورهای غلطی که در بین افراد مختلف وجود دارد، آن است که فکر می‌کنند، پنجره‌های دوجداره مانند پنجره‌های معمولی هستند. این در حالی است، که نقش اصلی درب و پنجره دوجداره در ساختمان‌ها، عایق‌بندی حرارتی و صوتی می‌باشد.

در واقع قسمت‌های مختلف درب و پنجره‌های دوجداره، باعث عایق‌بندی ساختمان می‌شود. این قسمت‌ها مانند برد شیشه دوجداره، نقش کلیدی در عایق‌بندی درب و پنجره‌های دوجداره دارد. زیرا ساختار شیشه دوجداره به گونه‌ای است که مانع ورود و خروج انرژی گرمایی و سرما می‌شود. اگر شیشه‌های دوجداره به خوبی تولید شده باشند، تاثیر چشمگیری بر کاهش هزینه‌های برق و گاز خواهد گذاشت.

پنجره دوجداره

معمولا لاستیک‌های درزگیری که در پروفیل‌های مختلف به کار می‌روند، نقش مهمی در عایق‌بندی و درزگیری پنجره دوجداره دارد. این امر به دلیل موادی است، که در ساخت این نوع لاستیک‌ها استفاده می‌شود. نقش اصلی لاستیک‌های درزگیر، محکم کردن و جلوگیری کردن از تبادل حرارت و صدا می‌باشد.

عموما چسبی که در اطراف درب و پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود، اهمیت بسیار بالایی دارد. درزگیری درب و پنجره های دوجداره، پس از نصب کامل آن‌ها انجام می‌شود، اما اگر با گذر زمان، باز هم مشکلی برای درب و پنجره‌های دوجداره رخ دهد، می‌توان از چسب های مخصوص درزگیری آن‌ها را عایق‌بندی کرد.

شیشه دوجداره، لاستیک درزگیر و چسب عناصر اصلی برای عایق‌بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره هستند و سایر قطعات نیز تکمیل‌کننده این عایق‌بندی هستند. رگلاژ پنجره دوجداره نیز در عایق‌بندی و درزگیری نقش موثری دارند. اگر درب و پنجره‌های دوجداره به درستی رگلاژ نباشند، نمی‌توانند عایق خوبی برای هوا و صدا باشند.

در ادامه این مقاله، به بررسی عایق‌بندی کردن درب و پنجره دوجداره در برابر صدا، روش‌های مناسب برای درزگیری در گرما و سرما، انواع چسب‌ها و لاستیک‌ها برای درزگیری و عایق‌بندی و روش رگلاژ کردن صحیح درب و پنجره‌ها بپردازیم.

عایق بندی درب و پنجره دوجداره در برابر صدا

عایق بندی صوتی

فضای بیرونی محل کار، اتاق و یا منزل ما، اغلب پر از منابع مختلف آلودگی صوتی است. این موضوع عموما باعث سلب آرامش و عدم تمرکزمان می‌شود. صدای موسیقی، رفت و آمد وسایل نقلیه، مکالمات بلند همسایه‌ها و بازی کودکان از جمله منابع آلودگی صوتی هستند. در حال حاضر، برای جلوگیری از نفوذ آلودگی‌های صوتی به ساختمان‌های جدید، اقداماتی در مورد آکوستیک کردن دیوارها و کف صورت می گیرد. البته در ساختمان‌های قدیمی این کار انجام نشده است.

به منظور جلوگیری از ورود سر و صدا باید برای عایق صوتی درب و پنجره‌ها و اکوستیک کردن دیوار، سقف، کف و دیگر اجزای ساختمان اقدام کرد. اکوستیک و عایق‌بندی صوتی به چند طریق انجام می‌گیرد، که در ادامه این مطلب به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

پنجره دوجداره

به طور کلی برای عایق‌بندی فضای داخلی ساختمان در برابر آلودگی صوتی، می‌توان از دو راه استفاده کرد. اولین راه، استفاده از جاذب‌ها است. این روش ساده‌تر از سایر روش‌ها است. این کار با اضافه کردن سطوح جذب‌کننده صدا و یا پژواک، مانند پنل‌های آکوستیک، امکان‌پذیر است. در این روش برای عایق‌بندی سر و صدا، می‌توان از پنل‌های ۳ سانتی‌متری تزیینی نیز استفاده کرد.

روش دوم برای عایق‌بندی صوتی ساختمان، استفاده از دیفیوزها است. این راه مانعی در برابر عبور آلودگی‌های صوتی به شمار می‌رود. این پنل‌ها طوری ساخته شده‌اند که امواج صوتی با برخورد به آن‌ها در مسیرهای متفاوت پراکنده شوند و در نتیجه مانع بازگشت صوت می‌شوند.

برای عایق‌بندی صوتی ساختمان، ۶ روش وجود دارد. در این بخش به معرفی روش‌های مختلف برای عایق‌بندی صوتی می‌پردازیم:

عایق بندی با استفاده از آکوستیک کف

برای عایق کردن کف ساختمان در برابر آلودگی صوتی، می توان از مصالح جاذب صدا، همانند پد جاذب صوت، فرش و موکت، یا حتی کفپوش‌های مخصوص استفاده کرد. این مصالح نسبت به سایر مصالح، میزان جذب آلودگی صوتی بالاتری دارند. حتی انواع مختلف آن‌ها نیز میزان جذب صوتی متفاوتی دارند. مثلا موکت‌های برجسته در جذب صدا عملکرد بهتری نسبت به موکت های معمولی دارند.

عایق بندی صوتی به وسیله پرده ها

پرده‌ها می‌توانند مانعی برای عبور صدا و عایق‌بندی صوتی باشند. پارچه‌های سنگین مانند مخمل و پشم، اگر به عنوان پرده قرار بگیرند، می‌توانند عملکرد عایق‌بندی مناسبی داشته باشند. البته پارچه‌هایی وجود دارند که با تکنولوژی پیشرفته تولید شده‌اند و جنس آن‌ها، نوعی پلی‌استر اصلاح شده است. این پارچه‌ها قدرت جذب بالایی دارند و صدا را از خود عبور نمی‌دهند.

تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره

یکی از عوامل موثر در نفوذ آلودگی‌های صوتی، مناسب نبودن درب و پنجره است. درب و پنجره ساختمان‌ها تاثیر زیادی بر عایق شدن ساختمان نسبت به صوت، گرد و غبار و جریان هوا دارند. معمولا درب و پنجره‌های قدیمی شامل درب و پنجره‌های آهنی و بعضی پروفیل‌های آلومینیومی، عایق‌بندی مناسبی ندارند و سرو صدای زیادی را به داخل منزل منتقل می‌کنند.

برای عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی می توان از مواد درزگیر به طور موقت استفاده کرد، اما برای گرفتن نتیجه طولانی مدت بهتر است، درب و پنجره‌های قدیمی ساختمان را با درب و پنجره‌های دوجداره جدید تعویض کنید. البته لازم نیست نگران باشید، این کار بدون تخریب امکان‌پذیر است. در صورتی که کیفیت درب و پنجره‌های دوجداره ساختمان خوب باشد، حداقل تا ۷۰ درصد از نفوذ سر و صدا به داخل ساختمان جلوگیری می‌شود.

استفاده از درب های چوبی به عنوان عایق صدا

برخی اوقات منابع مختلف آلودگی‌های صوتی مربوط به محیط داخلی ساختمان می‌باشد. به همین منظور شاید بخواهیم، اتاق خود را از نظر صوتی عایق‌بندی کنیم. برای آکوستیک کردن اتاق‌ها، می‌توانیم از درب ورودی اتاق شروع کنیم. باید برای اتاق خود دربی انتخاب کنیم، که در هنگام بسته بودن، کاملا با چارچوب مماس شود. وجود کوچک‌ترین فاصله‌ای در بین چارچوب و درب، باعث ورود صوت به اتاق خواهد شد. همچنین با توجه به معماری داخلی ساختمان می‌توانیم از از درب دوجداره برای اتاق‌های ساختمان استفاده کنیم، تا از آلودگی‌های صوتی به داخل اتاق‌ها نفوذ نکند.

عایق بندی منافذ دیوار با استفاده از درزگیر

جالب است بدانید، که وقتی از منافذ مختلف هوا عبور کند، آلودگی‌های صوتی نیز از آنجا عبور خواهد کرد. پس بهتر است، با بستن یا عایق‌بندی منافذی مانند محل عبور سیم آنتن، دریچه هود، کانال‌ها و جعبه‌های تقسیم، عایق صوتی بهتری در داخل ساختمان ایجاد کنیم. برای این کار می‌توانیم از فوم، چسب و یا مواد درزگیر استفاده کنیم.

عایق بندی و آکوستیک کردن دیوارها

برای عایق‌بندی دیوارها می‌توان از مصالح آکوستیکی استفاده کرد. بلوک‌های آکوستیک باعث افزایش ضخامت دیوارها می‌شوند و از ورود و خروج صدا به طرز چشم‌گیری جلوگیری می‌کنند.

درزگیری درب و پنجره دوجداره برای سرما و گرما

از مشکلات رایج در فصل‌های گرم و سرد ورود سوز یا خروج خنکی هوا از درزهای درب و پنجره‌ها می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ورود سرما در زمستان و خروج خنکای داخل در تابستان، عایق کردن و بستن درزها است.

معمولا برای گرم نگه داشتن منازل و جلوگیری از ورود سوز و سرما در زمستان و ممانعت از خروج خنکی داخل در تابستان، راهکارهای مختلفی وجود دارد. از آنجا که درب‌ها، ورودی اصلی هر ساختمانی هستند، خود به خود در هنگام باز و بسته شدن سرمای زیادی را وارد یا خارج می‌کنند و انرژی زیادی را هدر می دهند.

در واقع می‌توان گفت پنجره‌ها و درب‌ها، عامل اصلی ورود و خروج سرما می‌باشند. با عایق کردن درزهای درب و پنجره‌ها می‌توان از ورود و خروج سرما جلوگیری کرد و تا حد بسیار زیادی در میزان مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. البته در بعضی درب و پنجره ها مانند انواع دوجداره میزان ورود و خروج سرما و هدر رفت انرژی نسبت به سایر مدل‌های دیگر بسیار کمتراست.

در ادامه این بخش از مقاله،‌ به معرفی روش‌های برای عایق‌بندی بهتر درب و پنجره‌ها می‌پردازیم:

استفاده از درزگیرهای مختلف برای درب و پنجره

درزگیری پنجره ها

درزگیرها دارای مدل‌های مختلفی از قبیل فومی، وینیلی، رزینی و انواع دیگر می‌باشند. از درزگیرها می‌توان با توجه به نیاز و نوع درب و پنجره‌ها استفاده کرد. مدل‌های وینیلی و رزینی به راحتی برای هر درزی قابل استفاده هستند. از این درزگیرها می‌توان در همه فصول استفاده کرد. باز کردن آن‌ها نیز به سادگی امکان‌پذیر است.

معمولا درب و پنجره‌‌ها در خانه‌های قدیمی، به دلیل گذشت زمان، آسیب می‌بینند و با مشکلات بیشتری در عایق‌بندی مواجه هستند. برای این مدل درب و پنجره ها استفاده از درزگیرهای فومی بسیار مناسب است. زیرا این نوع درزگیرها دارای بافتی فشرده هستند و قابلیت پوشش بسیار خوبی دارند. این درزگیرها می‌توانند درزها را همیشه بسته نگه دارند.

از درزگیرهای فومی، می‌توان در هر چهار طرف درب و پنجره استفاده کرد. اغلب این درزگیرها در قسمت پشتی خود دارای چسب هستند. این محصولات به خوبی می‌توانند بر روی سطوح مورد نظر بچسبند و از ورود و خروج هوا و اتلاف انرژی جلوگیری کنند.

قرار دادن اشیای درزگیر در پشت درب و پنجره‌ها

روش دیگری برای عایق کردن و گرفتن درزهای درب و پنجره وجود دارد. در این روش با قرار دادن اشیای مختلفی مانند، پتوها، پارچه‌ها، خزها و سایر موارد مشابه، می‌توان مانع عبور و مرور هوا شد. البته برای کاربردی بودن این روش، باید از شیئ یا پارچه‌ای استفاده کرد، که درون آن پر باشد. این شیئ می‌تواند متناسب با سلیقه یا هماهنگ با دکوراسیون داخلی خانه ما باشد.

به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از ورود سرما، به شکل یک المان دکوراتیو، باعث زیباتر شدن فضای مورد نظر می‌شود. از خصوصیات بارز اشیایی که به عنوان درزگیر مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به پرتابل بودن و قابل جابه‌جا شدن در صورت نیاز اشاره کرد.

استفاده از پرده‌های دو لایه یا سه لایه

پرده پنجره دوجداره

یکی دیگر از روش‌ها برای عایق کردن و بستن درزهای درب و پنجره ها، نصب پرده‌های دو یا سه لایه می‌باشد. در این روش می‌توانیم با نصب یک لایه پرده حریر زیر پرده قبلی، از ورود و خروج سرما جلوگیری کنیم.از مزیت‌های نصب پرده‌های دو یا سه لایه این است، لایه‌ها قابل کم و زیاد شدن هستند و بر اساس فصل می‌توان تعداد آن‌ها را تغییر داد. همچنین استفاده از این روش با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه‌ای امکان‌پذیر است. معمولا استفاده از این روش، نسبت به سایر روش‌ها آسان‌تر و کم‌ هزینه‌ تر است و به زیبایی و تنوع در دکوراسیون داخلی نیز کمک می‌کند.

استفاده از پلاستیک برای جلوگیری از ورود و خروج هوا

راه‌حل دیگری که برای جلوگیری از ورود و خروج بیش از حد هو، استفاده از پلاستیک است. در این روش کافی است، که پلاستیک مورد نظر را بیش از اندازه درزهای درب و پنجره ها برش دهید و آن را با نوار چسب در اطراف محکم بچسبانید.

در صورتی که بخواهید پلاستیک را به صورت کامل بر روی درب و پنجره‌ها ببندید، می‌توانید از سشوار استفاده کنید. ابتدا پلاستیک را به وسیله سشوار گرم کنید تا جمع و چروک شود، سپس آن را به طور کامل بر روی سطح پنجره بچسبانید. به این عمل اصطلاحا، وکیوم کردن پنجره توسط پلاستیک نیز گفته می‌شود. استفاده از این روش بسیار سریع و از لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه است.

استفاده از کرکره برای ممانعت از ورود و خروج حرارت

شیوه دیگری که برای جلوگیری از برودت هوا توصیه می‌شود، استفاده از کرکره یا پرده کرکره‌ای و سایبان‌های مخصوص درب و پنجره‌ها می‌باشد. استفاده از این شیوه، علاوه بر اینکه باعث عایق شدن درب و پنجره‌ها می‌شود، جلوه‌ای خاص و ویژه برای دکوراسیون داخلی نیز فرآهم می‌کند.

هنگامی که از سایبان‌های حفره‌دار برای پنجره‌ها استفاده می‌کنید، در واقع، مانع اتلاف انرژی و ورود و خروج هوای نامناسب در ساختمان می‌شوید. سایبان و کرکره‌ها، نصب راحتی دارند و با سرعت بالایی قابل نصب و تعویض هستند. این محصولات همچنین حس و حالی خاص در فضا ایجاد می‌کنند و بر جلوه‌های بصری نیز می‌افزایند.

لاستیک‌ها و چسب‌های مخصوص درزگیری و عایق‌بندی

عایق بندی با چسب

یکی از موارد دیگری که در درزگیری و آب‌بندی پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود، لاستیک مخصوص درب و پنجره می‌باشد. این لاستیک‌ها باعث افزایش عایق‌بندی می‌شوند و در برابر نفوذ صدا و گرما و جلوگیری از نفوذ آب به داخل، مانع ایجاد می‌کنند. درزگیری با استفاده از این لاستیک‌ها تنها برای درب و پنجره‌های دوجداره امکان‌پذیر است.

لاستیک درزگیر درب و پنجره دوجداره دارای باکیفیت‌ترین مواد خام و همچنین پروپلین اتیلن دین مونومر است. این نوع مواد باعث مقاومت پنجره دوجداره در برابر نور خورشید، اکسید شدن در برابر هوا، مقاومت سیستم پنجره‌های دو جداره در برابر فشار هوا و تحمل اختلاف دمایی بالا خواهد شد. این لاستیک‌ها، عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره یو پی وی سی و پروفیل آلومینیومی را تضمین خواهد کرد.

پنجره دوجداره

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لاستیک‌های درزگیر در درب و پنجره دو جداره، استمرار و باقی ماندن در کیفیت اولیه است. همچنین به سبب انبار انبوه مواد خام اولیه، استفاده از دستگاه‌های تغذیه تمام اتوماتیک، میکس مواد اولیه توسط رایانه و همچنین آزمایشگاه‌های تست مواد اولیه و کنترل کیفی محصول نهایی، تمام لاستیک‌های درزگیر درب و پنجره دوجداره با کیفیت و استاندارد یکسانی تولید می‌شوند.

ابعاد و میزان مقاوت و کشش لاستیک‌های مورد استفاده در پنجره‌های دوجداره توسط دستگاه‌های مخصوص سنجیده می‌شود. به این ترتیب، علاوه بر افزایش مقاومت و طول عمر در برابر عوامل داخلی و خارجی، عایق‌بندی نیز به بهترین نحو انجام می‌شود.

پنجره دوجداره

درب و پنجره‌های دوجداره، به سبب قرار گرفتن این لاستیک و ثابت بودن آن بر روی پروفیل هنگام تولید، لاستیک کاملا به یکدیگر جوش خورده و میزان عایق بودن را افزایش می دهد. پروفیل‌های استفاده شده در درب و پنجره‌های دوجداره دارای عمر مفید و استحکام بسیار بالایی هستند و به سبب مجهز بودن به درزگیرها، در مقابل صدا، غبار، آب و ضربه و طوفان‌هایی با شدت بیش از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت، بدون لرزش و مقاوم می‌باشد.

چسب سیلیکونی نیز برای آب‌بندی و درزگیری درب و پنجره‌های دوجداره و آلومینیومی قابل استفاده است. البته لازم به ذکر است، که در صورت مختل شدن ویژگی درزگیری و عایق‌بندی درب و پنجره، انجام عملیات چسب زنی در هر زمانی ممکن است.

چسب‌های سیلیکونی دارای قابلیت چسبندگی و درزگیری عالی هستند. این چسب‌ها پس از خشک شدن ضد آب است و در برابر باران، برف و تابش مستقیم آفتاب مقاومت دارد. چسب‌های سیلیکونی قابلیت ارتجاعی خود را پس از خشک شدن حفظ می‌کنند و به علت نرم بودن، استفاده از آن‌ها آسان است. این چسب‌ها همچنین پس از خشک شدن، در برابر اشعه یو وی مقاومت دارند و خاصیتشان را از دست نمی‌دهند. همچنین قابل رنگ‌آمیزی و ضد باکتری هستند و به رنگشان به زردی متمایل نمی‌شود.

آموزش رگلاژ کردن درب و پنجره دوجداره

رگلاژ کردن درب و پنجره

  • جلوگیری از تبادل حرارتی، ورود گرد و غبار و آلودگی‌های صوتی از جمله دلایلی است. که موجب روی آوردن مردم برای تعویض پنجره قدیمی با درب و پنجره‌های دوجداره می‌شود. البته دستیابی به بهترین نتیجه، در گروی انتخاب بهترین نوع درب و پنجره‌های دوجداره ‌ای است، که دارای اجزای با کیفیت هستند.
  • عایق‌بندی درب و پنجره دوجداره در صورتی کامل است. که در زمان تولید، میان لنگه بازشو و قاب درب و پنجره دوجداره و دیوار محل نصب، فاصله‌ای وجود نداشته باشد. برای رفع این مشکل باید لولای درب و پنجره دوجداره را رگلاژ کرد.
  • عدم رگلاژ یراق‌آلات درب و پنجره دوجداره باعث بروز مشکلاتی از قبیل سختی در باز و بسته شدن، عدم حرکت روان دستگیره‌ها، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکل در تغییر حالت‌های بازشو و عملکرد نامناسب درب و پنجره‌ها می‌شود.
  • در برخی موارد، به دلیل نصب نادرست درب و پنجره دوجداره یا سهل‌انگاری پرسنل نصب در هنگام رگلاژ مشکلاتی به وجود می‌آید و این مشکلات باعث عملکرد نامناسب درب و پنجره دوجداره می‌شود. از جمله این مشکلات می توان به ورود سرما از اطراف لنگه‌های بازشو پنجره دوجداره، مشکل در باز و بسته کردن درب و پنجره‌ها، باز نشدن دستگیره‌ها، عدم عملکرد صحیح یراق‌آلات و مشکلاتی در تغییر حالت‌های بازشو اشاره کرد.

پنجره دوجداره

خوب است بدانید، که با استفاده از رگلاژ مناسب درب و پنجره دوجداره، می توانید تا ۹۰ درصد از بروز این مشکلات را جلوگیری کنید.

برای رگلاژ کردن درب و پنجره‌ها، باید ابتدا کاور لولا را خارج کنیم. یعنی ابتدا پنجره را باز کرده و سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار آلن کاور را آزاد و جا به جا کنیم.

برای رگلاژ لنگه بازشو درب یا پنجره دوجداره، لازم است. آن‌ها را در محور افقی و عمودی جا به جا کنیم. برای حرکت در محور افقی می‌توانیم از آچار آلن ۵ میلی‌متری استفاده کنیم. پیچ رگلاژ را که به صورت افقی قرار گرفته است، باز وبسته کنیم. با بازو بسته کردن پیچ رگلاژی لنگه بازشوی درب یا پنجره به صورت افقی حرکت می‌کند و قابل جا به جایی است. پیچ را باید تا جایی حرکت دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی، مشکل عدم انطباق رفع شود.

پنجره دوجداره

برای رگلاژ کردن به صورت عمودی، به پیچ بالا لولای سه بعدی و آچار آلن ۴ میلی‌متری نیاز داریم. برای انجام این کار، ابتدا کاور لولای درب و پنجره دو جداره را باز می‌کنیم و با استفاده از آچار آلن، پیچ را می‌چرخانیم. با چرخاندن پیچ در جهت ساعت‌گرد، لنگه بازشو به سمت بالا حرکت می‌کند و در صورتی که آن را در جهت خلاف ساعت بچرخانیم، پیچ به طرف پایین حرکت خواهد کرد.

رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را باید به صورت موازی انجام دهیم، تا به حالت مناسب و صحیحی برای باز و بسته شدن لولا برسیم. در نهایت با دنبال کردن این مراحل می‌توانیم درب و پنجره‌ها را به درستی رگلاژ کنیم.

برچسب ها: