نرده و حفاظ شیشه ای

نرده شیشه ای حفاظ شیشه ای چیست؟

نرده شیشه ای یا حفاظ شیشه ای راه حل جدید و مدرن برای نرده است از نظر زیبایی و همینطور از لحاظ کاربردی بسیار مورد توجه می باشد و در پروژه ای جدید به علت مزایای بالایی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

آیا نرده شیشه ای مقاوم است؟

با وجود نرده های فلزی نرده شیشه ای یکی از مقاوم ترین نرده ها در صنعت نرده مدرن است شیشه سکوریت بسیار بادوام است و در واقع به تقویت تکیه گاه های نرده نیز کمک می کند به همین دلیل است که از نرده شیشه ای در بسیاری از کاربردهای تجاری استفاده می شود. 

سهولت در نصب

اکثر مردم تصور می کنند که نصب شیشه سخت تر از نرده های سنتی است با این حال از آنجایی که قطعات شیشه ای به صورت سفارشی و متناسب با سایز پروژه شما ساخته می شوند کار نصب را بسیار آسان ساخته است یعنی شیشه های هر پروژه نسبت به سایز و طرح آن فضاقالب یا شابلون گیری شده تا در زمان اجرا کار نصب را بسیار آسان سازد دید زیاد در حفاظ شیشه ای:هیچ نرده ای بهتر از نرده شیشه ای برای دید شما وجود ندارد این تنها سیستم نرده‌ای است که می‌تواند دید کامل را در همه قسمت ها به شما بدهد به همین دلیل اکثر پروژه های جدید از این نوع نرده برای وسعت دید بیشتر استفاده می نمایند.

تنوع نرده شیشه ای

یک مزیت بسیار عالی این حفاظ این است که برای هر نوع ساختمان و فضا می توان نوع شیشه و حتی نوع فریم را تغییر داد تا زیبایی و کاربری آن مکان به نحو احسنت حفظ شود.

معایب این نوع حفاظ چیست

هزینه نرده شیشه ای

شیشه های سکوریت یا لمینیت که برای این نرده استفاده می شود هزینه بالایی نسبت به نرده های سنتی دارد اما در برخی مدل های زمان نسب و طول عمر بالا باعث می شود نرده شیشه ای به صرفه تر باشد.

نظافت حفاظ شیشه ای

به ظاهر نظافت این نرده ها سخت به نظر می رسد اما با وجود پیچیدگیه نرده های سنتی نظافت شیشه بسیار آسانتر است که هر از چند گاهی مانند شیشه های دیگر نیاز به نظافت دارد اما پس از هر بار نظافت نرده ها مانند روز اول می شود.

اطلاعات نادرست عمومی در مورد شیشه:

به علت آنکه شیشه جلوی دید را نمی گیرد خیلی ها در ارتفاع از این نرده می ترسند و احساس می کنند نرده شیشه ای حفاظ خوبی برای امنیت و حفظ جان نیست اما میزان استحکام آن با دیگر نرده ها هیچ تفاوتی ندارد مخصوصا در زمانی که از شیشه ای لمینیت استفاده شده باشد چند دهه است که در دنیا از این نوع حفاظ برای مراکز تجاری،خیابان ها و ساختمان های مسکونی استفاده می شود.

انواع نرده شیشه ای؟

نرده شیشه ای سرفیس تالون
نرده شیشه ای سرفیس تالون

مدل ها ی مختلفی از نرده شیشه ای وجود دارد اما در اصل به دو نوع کلی تقسیم می شود یکی سیستم‌های قاب‌دار و دومی سیستم‌های بدون قاب می باشد سیستم‌های قاب دار درای قاب مخصوص بوده که بین آن را شیشه پر کرده و سیستم های بدون قاب دارای پایه مخصوص برای نگهداشتن شیشه می باشد سیستم‌های فریم‌لس یا بدون فریم معمولاً دارای حداقل یراق و قطعات هستند هدف این سیستم ها داشتن یک نمای تمیز با دید وسیع تا حد امکان است در زیر به تفکیک گزینه های مختلف موجود در هر سیستم اشاره شده است.

سیستم های قاب بندی شدهسیستم های قاب بندی شده

 

نرده شیشه ای پایین فریم دار شیشه‌ای قاب‌دار با پایه‌هایی شبیه به فریم است که اکثر مردم با شنیدن نرده‌های شیشه‌ای به آن فکر می‌کنند در این نوع پایه ای سرتاسر جایی که نرده نصب می شود قرار می گیرد و شیشه را در خود جای می دهد در اصل نگهدارنده اصلی همان فریم پایین است که به زمین متصل شده و شیشه را نگه می دارد بالای شیشه هیچ فریمی وجود ندارد این تنها سیستم شیشه‌ای است که می توان شیشه را بین پایه‌های عمودی نصب کرد و همچنین به یک نرده اجازه می‌دهد تا بالای پایه‌ها قرار گیرد این سیستم برای هر نوع فضایی قابل اجرا است.

نرده شیشه مانع

نرده شیشه مانع

در مدل شیشه مانع شیشه حائل از پانل های بین پایه ها استفاده می کند اما بدون نرده و شیشه کمی بالاتر از خود ستون قرار می گیرد انواع مختلفی از پوشش های پست و سبک های نصب وجود دارد شیشه های مانع یک راه حل عالی برای هر سطحی است و معمولاً در بالکن ها و فضای صاف قابل اجرا می باشد از آنجایی که هر پایه مستقل از یکدیگر است باید مطمئن شد که پست ها با دقت و در جای خوب نصب شده است زیرا هیچ نگهدارنده ای در قسمت بالا وجود ندارد این سیستم سریعتر از سیستم پست به پست معمولی نصب می شود و نمای تمیزتری از بالا دارد.

نرده شیشه ای فریم لس یا سطحی

نرده شیشه ای فریم لس یا سطحی

نرده شیشه ای پایه پرواز بدون قاب از یک پایه تکی استفاده می کند که در تمام طول مسیر برای نگه داشتن پانل های شیشه ای نصب شده است از آنجا که هر پانل در یک ساختار نصب می شود این سیستم بسیار قوی است و اغلب در پروژه های مسکونی و تجاری استفاده می شود.

سیستم فریم لس در هر محیطی قابل استفاده هستند اماکن مسکونی یا تجاری، ساحلی یا غیر ساحلی نرده شیشه ای بدون فریم روی پله هایی با دیوار زاویه دار یا مسیرهای تراز کار می شود پین های اتصال بین قطعات پایه ریل اجازه نظافت را در هر سطح صاف را می دهند.

نرده های شیشه ای سطحی

یکی از محبوب ترین سیستم های شیشه ای پایین ترین نرده شیشه ای نصب شده روی سطح است چنگال های سطحی سریع و آسان نصب می شوند و دید بسیار تمیزی را ارائه می دهند چنگال ها که از آلومینیوم آنودایز شده فلاش ساخته شده و سپس با پوشش پودری پوشانده شده اند می توانند در شرایط سخت ساحلی یا کاربردهای داخلی ساده استفاده شوند آنها می توانند در هر سطحی چه روی سطح چوبی یا سیمانی استفاده شوند.

با این حال، به دلیل ارتفاع زیاد پست ها گزینه های مناسبی برای نصب روی پله ها نیستند. اغلب این موارد را روی بالکن ها، سطح صاف یا دور استخر قابل استفاده هستند سیستم سطحی یکی از ساده ترین ها برای نصب است که در هر پانل دو پایه وجود دارد و هنگامی که پایه ها روی سطح سوار شدند می توان شیشه را به سرعت در جای خود قرار داد.

مدل پین ایستادهپیم ایستاده

یکی از مدلهای دیگر سیستم شیشه‌ای بدون قاب نصب‌شده است که با حداقل چهار پانل بسیار قوی می باشد مکانیسم چفت و بست از طریق سوراخ های روی شیشه متصل می شود تکیه گاه های بزرگ به شما احساس آرامش نقاط اتصال قوی می دهد بدون اینکه دید شما را قربانی کند و نتایج بسیار قوی را ارائه می دهد نصب و راه اندازی کمی بیشتر از سیستم های دیگر ما زمان می برد، اما نتیجه نهایی بی نظیر است.

ساخته شده از آلومینیوم فلاش آنودایز شده و سپس با پوشش رنگ پودری اینها را می توان در هر محیطی استفاده کرد در قسمت های مختلف جایی برای اتصال زمین به شیشه تعبیه می گردد سپس روی شیشه سوراخ های مخصوصی زده شده تا در همان قسمت تعبیه شده نصب شود این مدل برای سطوح چوبی توصیه می شوند و اغلب در کاربردهای مسکونی یا تجاری قرار می گیرد با توجه به قابلیت تنظیم، آن ها هم برای نرده های همسطح و هم زاویه دار به خوبی کار می کنند دسترسی به سیمان یا آهن زیر کار بسیار مهم است زیرا اتصالات باید به آنها نصب شود.

نرده شیشه ای داخلی که هم در داخل و هم در فضای باز عالی عمل می کند هر یک از سیستم های نرده شیشه ای پوشش داده شده در بالا را می توان برای نرده شیشه ای داخلی یا حصار شیشه ای در فضای باز استفاده کرد وقتی صحبت از یک پروژه داخلی می شود علاوه بر زیبایی شناختی که می خواهید و سیستمی که می خواهید نصب کنید چیز زیادی برای در نظر گرفتن وجود ندارد با این حال هنگام برنامه ریزی برای یک پروژه بیرونی باید چند نکته را در نظر گرفت.

انتخاب متریال و نصب

برای هر پروژه بیرونی که می خواهید متریال و پرداخت مناسبی داشته باشید تا در برابر نوع آب و هوایی که دریافت می کنید مقاومت کنید شما می توانید بین آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ انتخاب کنید همچنین مجموعه ای از گزینه های پوشش پودری موجود است در اینجا می توانید تجزیه و تحلیل عمیق تری در مورد اینکه کدام نوع متریال برای پروژه شما مناسب تر است را مشاهده کنید با این حال قاعده کلی این است که اگر پروژه در نزدیکی ساحل واقع شده باشد باران اسیدی دریافت کند یا در معرض اشعه ماوراء بنفش شدید قرار گیرد، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم با روکش فلوروپلیمر مورد نیاز است.

انواع شیشه برای نرده شیشه ای

دو نوع اصلی از پانل های شیشه ای مورد استفاده در نرده شیشه ای وجود دارد شیشه سکوریت و شیشه لمینیت شیشه سکوریت همان چیزی است که اکثر پروژه های مسکونی از آن استفاده می کنند و بسیار بادوام است شیشه لمینت دو شیشه با ضخامت باریکتر با ورق مخصوص به هم چسبیده است.

برای پروژه های که در نما و قسمت های بیرونی ساختمان است شیشه لمینیت توصیه می شود این نوع شیشه در برابر فرسایش، اشعه ماوراء بنفش، رطوبت مقاومت می کند و حتی برای بادهای شدید هم مناسب هستند.

چگونه از نرده شیشه ای خود محافظت کنید

نگهداری از نرده شیشه ای به طرز شگفت انگیزی آسان است از آنجایی که هر یک از مواد مورد استفاده در سیستم نرده شیشه ای جامد و بسیار بادوام هستند، نیازی به تعمیر و نگهداری ساختاری کمی وجود دارد.

در مقایسه با نرده فلزی یا سنتی، که ممکن است هر از چند گاهی نیاز به زد زنگ و رنگ داشته باشد هنگامی که صحبت از نگهداری خود پانل های شیشه ای به میان می آید، تنها چیزی که لازم است تمیز کردن گاه به گاه با شیشه شور و دستمال است.

 

 

 

 

برچسب ها: