نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان برای زیبایی شهر نقش بسیار مهمی را دارد منظره شهر به طور مداوم با ساکنان و بازدیدکنندگان آن در تعامل است و تأثیر قابل توجهی بر آگاهی، احساسات و رفتار محیطی آنها دارد.

به عبارت دیگر ظاهر ساختمان ها  حس یک شهر را مانند مذهب، تاریخ، فرهنگ و حتی ویژگی‌های اقتصادی و سیاسی را نشان دهد.با توجه به اهمیت ظاهر محله ها در عصر جهانی شدن که در آن زندگی می کنیم، مدیریت نمای شهری نقش کلیدی را دارد.

شهرهایی که با طراحی زیبای شهری خوب تمایل دارند در خاطرات مردم باقی بمانند، تصویر منحصر به فرد و خاص شهر تجربه زیبایی شناختی گردشگران و شهروندان را افزایش می دهد. علاوه بر این، یک منظر شهری خوب می‌تواند مزیت‌های رقابتی شهر را نسبت به سایر شهرها در سطح ملی و بین‌المللی با اثرات جانبی مثبت اقتصادی و اجتماعی افزایش دهد.

هماهنگی با سبک معماری

فرم و طراحی معماری ساختمان، از جمله ابعاد نما، مصالح و قدمت، از جهات مختلفی بر طراحی نور تاثیر می گذارد. به دلایل صرفه جویی در انرژی و مبارزه با آلودگی نوری، طراحی روشنایی باید با اندازه نما هماهنگ باشد. با این حال، نماهای بزرگ باید با دقت و تمرکز بر عناصر کلیدی روشن شوند. علاوه بر این، صرف نظر از تاریخی یا مدرن بودن ساختمان، سبک و متریال مورد استفاده برای نمای ساختمان از دیگر عناصر مهم طراحی است که باید در هنگام طراحی نور مورد توجه قرار گیرد. طراحی نور سازه‌های مدرن اغلب انتظار می‌رود که انعطاف‌پذیر و خلاقانه باشد، در حالی که ساختمان‌های سبک کلاسیک تمایل به نورپردازی دارند، یک مد ظریف و اغلب متقارن است. وقتی نوبت به تعیین منابع نور و تکنیک های نورپردازی می رسد، فرم معماری و سبک ساختمان معیار تعیین کننده است. دمای رنگ، رندر رنگ، توزیع شدت نور، اندازه منبع نور/چراغ و همچنین موقعیت تجهیزات نورپردازی، همگی به تأکید بر هویت رسمی و شخصیت ساختمان کمک می کنند.

هماهنگی با نوع ساختمان

یک طراحی نورپردازی می تواند فعالیتی را که در یک ساختمان انجام می شود بیان یا منعکس کند. به عنوان مثال، ترجیحات و انتظارات عمومی از نور یک مرکز خرید با نور یک ساختمان مذهبی متفاوت است. بر این اساس، یک ساختمان مسکونی از طریق یک طراحی روشنایی به دنبال بازتاب حس آرامش، ایمنی، وقار، صمیمیت و آرامش است.

قیمت پنجره دوجداره

درباره تعمیر و نگهداری نورپردازی نمای ساختمان

در حالی که همه منابع نورپردازی نمای ساختمان و تجهیزات باید در برابر تغییر شرایط آب و هوایی مقاوم باشند، اما باید برای نگهداری و تعمیر در دسترس باشند. لامپ ها باید طبق یک برنامه زمان بندی دقیق تمیز شوند و لامپ ها تعویض شوند تا رتبه های راندمان وعده داده شده را حفظ کنند.بررسی دقیق‌تر نورپردازی ساختمان‌های مسکونی در تهران با توجه به اینکه تقاضا برای نورپردازی نما در ساختمان‌های مسکونی رو به افزایش است، تعداد ساختمان‌های مسکونی نورگیر در سال‌های اخیر افزایش یافته است. بخش پایانی پژوهش به کسب درک عمیق‌تر از وضعیت روشنایی ساختمان‌های مسکونی در تهران اختصاص داشت.

اولین گام شامل عکاسی از ساختمان های انتخاب شده در شب با استفاده از دوربین مجهز به نورسنج اندازه گیری روشنایی بود. نه تنها درخشندگی ساختمان های مسکونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.سایر جنبه های طراحی روشنایی نیز مطابق با معیارهای ذکر شده در بالا ارزیابی شدند.یافته های تحقیق مزایا و معایب طراحی روشنایی در املاک مسکونی را نشان داد.

علیرغم تمامی مزایایی که در طراحی نورپردازی ساختمان های مسکونی از جمله افزایش حس ایمنی و تعلق دارد، معایب اجتناب ناپذیری نیز وجود دارد که باید به آنها توجه شود. نتایج نشان داد که موضوع اصلی در مورد نورپردازی نما در ساختمان های مسکونی آلودگی نوری و تابش خیره کننده است. اگرچه کدهای بین المللی روشنایی توصیه شده برای روشنایی نما را ده الی پانزده کندلا تعیین می کنند، تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که میانگین روشنایی مطالعات موردی تجزیه و تحلیل شده حدود پنجاه کاندلا است.

علاوه بر این،در برخی موارد نور بیش از حد و زوایای نصب نامناسب باعث ریزش نور به داخل ساختمان‌های بسته شده است که برای ساکنان بسیار آزاردهنده است.چراغ‌های معیوب در بسیاری از نماها کشف شدند، غیرقابل دسترس بودن منابع نوری خاص و وسایل ثابت دلیل رایج بودن این امر بود.ترکیبی از عوامل مختلف، از جمله استفاده از نورهای متنوع و رنگی و عدم انسجام کامل بین طرح روشنایی و فرم یا سبک نماها، دلیل عدم هماهنگی کمی بین نورپردازی نما و طراحی معماری موجود است. نماعلاوه بر این، مطالعه دقیق نشان داد که تعداد بسیار کمی ساختمان با بافت شهری اطراف هماهنگ بودند.باقی مانده به سختی با محیط اطراف خود در تعادل بودند.

در پایان اگرچه نورپردازی نماهای مسکونی می تواند مزایایی مانند افزایش احساس تعلق و ایمنی ساکنان داشته باشد، اما در غیاب کدهای روشنایی مشخص، روند فعلی نگران کننده و تهدیدی جدی برای منظر شهری و همچنین طبیعت است. محیط. کشورهای دیگر در سراسر جهان راه حل های جایگزینی برای جلب توجه ظریف به ساختمان های مسکونی ارائه کرده اند. این گاهی اوقات به معنای استفاده از نورپردازی داخلی برای تعریف نما یا استفاده از نورپردازی با دقت و اعتدال است. در بسیاری از موارد، نورپردازی عمومی با طراحی حرفه ای می تواند کافی باشد و نورپردازی اضافی نما غیر ضروری می شود.

برچسب ها: