نور-اتاق

نور مناسب اتاق

نور مناسب اتاق : طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، بیماری‌های چشمی که در اثر قرار گرفتن در معرض نورهای بسیار روشن، سرد و فلورسنت ایجاد می‌شود، ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده‌اند. در مورد اتاقی که در آن بیشتر از سایر نقاط وقت می‌گذرانید بیشتر فکر کنید. آیا در هنگام طراحی منزل خود به انتخاب نور مناسب در هر اتاق توجه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید تعداد لامپ در اتاق باید چند تا باشد؟ آیا می‌دانید نور مناسب هر اتاق با چه لامپی تامین می‌شود؟ چند تعداد لامپ در اتاق شما وجود دارد؟

همه این موارد در انتخاب نور مناسب برای هر اتاق و دفتر کاری و… باید در نظر گرفته شوند. در هنگام انتخاب نور مناسب باید به کاربری آن محل توجه کنید. نورهای مختلف بر چشم شما تأثیرات مختلفی می‌گذارند و برخی از آن‌ها سلامت چشم شما را به خطر می‌اندازند.

از چه نوع نوری در انتخاب نور مناسب باید اجتناب شود؟

لامپ‌های فلورسنت، نورهای سرد و سفید روشن و لامپ‌های رشته‌ای بیشترین میزان اشعه ماوراءبنفش را تولید می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده، بیشترین آسیب‌های چشمی به وسیله این نورها ایجاد می‌شود و بهتر است در هنگام انتخاب نور مناسب برای مکان‌های مختلف و نور هر اتاق به این مسئله توجه کنید.
علاوه بر این نورها، نور موبایل، تبلت، نورهای آبی و برخی از انواع ال ای دی‌ها برای چشم مضر است. نور خورشید نیز می‌تواند موجب آسیب به چشم شود. آنچه این نورها را از لیست انتخاب نور مناسب خط می‌زند کوتاه بودن طول موج نور آن‌هاست.

لامپ‌ها

در قرن نوزدهم اولین لامپ رشته‌ای توسط توماس ادیسون اختراع شد. از آن زمان تا به حال بهبود قابل‌توجهی در انواع مختلف لامپ‌ها و بهره‌وری آن‌ها به وجود آمده است. انواع مختلفی از لامپ‌ها در مکان‌ها و لوازم مختلف دیده می‌شود مانند لامپ‌هایی که در سیستم نورپردازی خانه‌ها، دفاتر، کارخانه‌ها، دستگاه‌های الکتریکی و… یافت می‌شوند.

عملکرد یک لامپ به نوع حباب ( شیشه یا بالب) بستگی دارد. انواع مختلف حباب لامپ، باعث ایجاد نورهای مختلف می‌شود. لامپ‌ها نور را به وسیله جریان الکتریسیته تولید می‌کنند و نوعی از تولید نور مصنوعی هستند. لامپ‌ها و چراغ‌ها در سیستم روشنایی، نقشی حیاتی دارند و موجب می‌شوند بتوانیم نورپردازی مدنظر خود را ایجاد کنیم.

نور مناسب

یکی از موارد تأثیرگذار بر انتخاب نور مناسب، نوع لامپی است که برای اتاق و نقاط مختلف خانه انتخاب می‌کنید. هر کدام از مدل‌های مختلف لامپ ویژگی‌های خاصی دارند و این ویژگی‌ها بر نوع نوری که ساطع می‌کنند و میزان انرژی مصرفی آن‌ها و همچنین انرژی که تولید می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. به همین دلایل بهتر است برای انتخاب نور مناسب، لامپ‌های مختلف را بشناسید.

در ادامه به بررسی انواع مختلف چراغ و لامپ، ویژگی‌ها و عملکرد آن‌ها می‌پردازیم. برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و انتخاب نور مناسب برای هر اتاق و مکان، آشنایی با انواع آن‌ها مهم است و این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بتوانید تصمیم بگیرید با توجه به محیطی که قرار است در آن نورپردازی انجام شود، کدام یک از لامپ‌ها می‌توانند نور مناسب هر اتاق و مکان را تأمین کنند.

انواع مختلف لامپ و چراغ

 • لامپ‌های رشته‌ای
 • لامپ‌های فلورسنت فشرده
 • لامپ‌های هالوژن
 • لامپ‌های مهتابی
 • چراغ‌های نئون
 • لامپ‌های HID یا لامپ‌های تخلیه شدید
 • لامپ‌های ال ای دی LED
 • لامپ‌های هالید فلزی
 • لامپ‌های کم‌فشار سدیمی
 • لامپ‌های خورشیدی(لامپ رشته‌ای نور گرم)
 • لامپ‌هایی با طیف نوری کامل
 • لامپ‌های ال ای دی
 • لامپ‌های فلورسنت فشرده یا CLF

انتخاب نور مناسب و کاربری هر اتاق

برای انتخاب نور مناسب باید به کاربری هر مکان توجه شود و میزان نور هر اتاق باید با توجه به کاربرد آن انتخاب شود. به طور کلی نورپردازی به سه مدل تقسیم می‌شود: نورپردازی محیطی، نورپردازی کاری، نورپردازی accent.

روشنایی محیطی یا عمومی همان میزان نوری است که برای روشن کردن یک اتاق استفاده می‌شود. علاوه بر استفاده از نور طبیعی و معمول یک اتاق، به وسیله این نورپردازی سعی می‌شود آن اتاق روشن‌تر شود. برای این کار می‌توان از لوستر، لامپ‌های حبابی، لامپ‌های دیواری و… استفاده کرد.

نور مناسب هر اتاق

با استفاده از نورپردازی کاری قرار است نوری بیشتر از نور طبیعی موجود در فضا، داشته باشید. بنابراین با متمرکز کردن لامپ‌ها و چراغ‌ها در نقاط مختلف سعی می‌کنید کنتراست نوری ایجاد کنید. چراغ‌های رومیزی، چراغ‌های مطالعه و چراغ‌هایی که در کابینت‌ها و کمدها قرار می‌گیرند، معمول‌ترین نوع استفاده از این نورپردازی هستند. از لامپ‌های مختلف دیگری هم می‌توان برای این نورپردازی استفاده کرد اما نوع و شیوه استفاده از این لامپ‌ها، طراحی شیوه به کار بردن آن‌ها در محیط و میزان نور آن‌ها در این شیوه نورپردازی مؤثر است.

نورپردازی accent محیط خاصی را روشن می‌کند. اصولاً برای تمرکز نور بر اثری هنری از این نوع نورپردازی استفاده می‌شود. به این شیوه که نور بر اثر متمرکز می‌شود و اطراف آن اثر تاریک‌تر باید باشد و سایه‌ای در اطراف آن ایجاد شود.

نور مناسب و کاربری هر اتاق

برای انتخاب نور مناسب و استفاده از این تکنیک‌ها باید در نظر بگیرید که از یک اتاق چه استفاده‌ای می‌کنید و سپس از تکنیک‌های مختلف استفاده کنید. ابتدا بهتر است از نورپردازی محیطی شروع کنید و پس از آن به نورپردازی کاری و در انتها به نورپردازی accent بپردازید.

اگر قرار باشد نورپردازی یک گالری را طراحی کنید، باید از نورپردازی accent شروع کنید. اگر نورپردازی قرار است برای یک دفتر کاری انجام شود بهتر است از نورپردازی کاری استفاده کنید و برای طراحی نورپردازی اتاق خود و خانه بر روی نورپردازی محیطی متمرکز شوید.

درست است که بهتر است در طراحی نورپردازی خانه بر نورپردازی محیطی تمرکز کنید اما با استفاده از سایر انواع نورپردازی می‌توانید به خانه خود جلوه بیشتری ببخشید. برای مثال در اتاق نشیمن خود می‌توانید از نورپردازی accent به شیوه‌های مختلفی استفاده کنید. می‌توانید با قرار دادن یک اثر هنری بر روی میزی کوچک در گوشه اتاق و یا تابلویی بر روی دیوار، از این نورپردازی استفاده کنید.

نور کاربری هر اتاق

بهتر است برای اتاق خواب خود کمتر از نورپردازی محیطی استفاده کنید و هر گونه نوری را از قسمت تخت خواب دور کنید. با توجه به اینکه اکثر اتاق خواب‌ها کاربردی چندگانه دارند و برای مطالعه و … هم استفاده می‌شوند، طراحی نور این مکان کمی دشوار می‌شود اما اگر از اتاق خواب خود برای مطالعه هم استفاده می‌کنید، در انتخاب نور مناسب بیشتر دقت کنید و از نورپردازی کاری در اطراف میز مطالعه خود استفاده کنید تا نور مناسبی هنگام مطالعه داشته باشید.

در محیط حمام و توالت می‌توانید خلاقانه‌تر عمل کنید. می‌توانید دور آینه را با استفاده از تکنیک نورپردازی کاری روشن‌تر کنید تا به هنگام استفاده از آینه بتوانید راحت‌تر عمل کنید. بهتر است دو طرف آینه لامپ‌ها را قرار دهید تا هنگام نگاه کردن در آن، کل صورتتان روشن دیده شود و برخی از نقاط در سایه قرار نگیرند.

پنجره آریس

برچسب ها: